top of page

Infarkt myokardu

Srdcový infarkt je vážny zdravotný stav, ktorý je celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtia dospelých ľudí. Vzniká vtedy, keď sa náhle zníži prietok krvi koronárnymi cievami. To sú krvné cievy, ktoré k srdcu privádzajú okysličenú krv, potrebnú na jeho správne fungovanie. Typickým prejavom srdcového infarktu je bolesť v hrudi, pocit nedostatku vzduchu, úzkosť a potenie. Srdcový infarkt predstavuje stav ohrozujúci život, ktorý by sa mal neodkladne liečiť.Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí u nás aj vo svete. WHO udáva, že v roku 2016 zomrelo na srdcovo-cievne ochorenia 17,9 milióna ľudí, čo predstavuje 31 % z globálnej štatistky o úmrtiach. Ak to rozmeníme ešte na drobné, tak z tohto počtu podľahlo viac ako 9 miliónov ľudí ischemickej chorobe srdca.


Príznaky infarktu myokardu

Pri akútnom infarkte myokardu odumiera sval postupne a poškodenie je už po nejakom čase nezvratné – práve preto je dôležité konať rýchlo, aby sa predišlo život ohrozujúcemu poškodeniu.

V spojení s infarktom sa často hovorí o bolesti na hrudníku, no akútna forma sa môže prejavovať širokou škálou príznakov. Niektoré z nich môžu dokonca evokovať nádchu (najmä u žien) či pálenie záhy. Vo všeobecnosti sa však akútny infarkt opisuje týmito príznakmi:


· bolesť alebo tlak na hrudi,

· únava,

· ostrá bolesť vrchnej časti tela (chrbát, čeľusť...), ktorá trvá viac ako 15-20 minút poprípade odznie a vráti sa späť, nezaberajú na ňu analgetiká,

· dýchavica (pocit nedostatku vzduchu), alebo kašeľ,

· nevoľnosť, vracanie, studený pot,

· úzkosť, búšenie srdca,

· opuch nôh.


Ak ste na sebe alebo blízkom spozorovali niektorý z príznakov (alebo kombináciu) a sú prítomné aj rizikové faktory, neváhajte a volajte rýchlu záchrannú pomoc.


Aké sú rizikové faktory, ktoré vedú k vzniku infarktu myokardu?

Niektoré rizikové faktory zvyšujú pravdepodobnosť rozvoja ischemickej choroby srdca, ktorá neskôr môže vyústiť do infarktu myokardu. Množstvo rizikových faktorov vieme ovplyvniť životosprávou.

Medzi faktory, ktoré vieme do určitej miery kontrolovať, môžeme zaradiť:

 • fajčenie,

 • zvýšený krvný tlak,

 • zvýšený cholesterol a ďalšie tukové látky v krvi,

 • nadváhu a obezitu,

 • konzumáciu potravín bohatých na nasýtené mastné kyseliny, cholesterol a sodík,

 • vysoké hladiny cukru v krvi, ktoré vedú k inzulínovej rezistencii alebo cukrovke 2. typu,

 • nedostatok fyzickej aktivity,

 • nadmerný stres či záťaž.


Neovplyvniteľné faktory:

 • vyšší vek – najčastejšie po 45. roku u mužov a 55. roku u žien (alebo po menopauze),

 • genetika – výskyt ischemickej choroby srdca v rodine (u mužov mladších ako 55 rokov a žien mladších ako 65 rokov),

 • pohlavie – muži majú oveľa vyššie riziko vzniku infarktu ako ženy, ktoré sú pred menopauzou (po menopauze sa toto riziko u oboch pohlaví vyrovnáva).

Niektoré zo zmienených rizikových faktorov ako obezita, vysoký krvný tlak, vysoké hladiny cukru v krvi idú ruka v ruke. Ak sú všetky tieto faktory naraz prítomné, ide o metabolický syndróm. Všeobecne platí, že pacienti s metabolickým syndrómom majú dvojnásobne vyššie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.


Prvá pomoc pri infarkte myokardu

Pri infarkte srdca je nutné konať rýchlo. Preto je dôležité privolať rýchlu záchrannú službu hneď, ako sa objavia príznaky. (zavolajte na tiesňovú linku 112 – je európske číslo tiesňového volania, na ktoré sa volá bezplatne z pevnej linky alebo mobilného telefónu na celom území EÚ.) Včasné podanie prvej pomoci môže znížiť nezvratné poškodenie srdca a zachrániť život.