top of page

Ako vyplniť voľný čas pri opatrovaní seniorov - starostlivosť o seniorov.

Ničnerobenie a nuda napomáhajú k zhoršovaniu chorôb u starších ľudí. Asi každý z nás má v rodine seniora s ktorým rád trávi čas. Keďže ich mobilita je častokrát obmedzená, vždy vymýšľame cesty ako im spríjemniť deň. Potom sú tu pani opatrovateľky, ktorých prácou je so staršími tráviť takmer celý svoj pracovný čas a preto nás napadlo že vymyslíme a spíšeme aktivity, ktoré im možno tento „voľný čas“ strávený so seniormi uľahčia!

Opatrovanie seniorov Nemecko

Servítkujte Čo potrebujeme? Starší predmet ktorý by bolo treba nejako okrášliť, napr. drevená škatuľka, kovová miska, pestré servítky s vzormi a obrázkami, nožnice, tekuté priesvitné lepidlo, štetec. Dáme seniorovi vystrihnúť obľúbený obrázok zo servítky. Keďže servítky sú 3 vrstvové, oddelíme jednotlivé vrstvy a ponecháme si len tú vrchnú. Priložíme vystrihnutú servítku na predmet ktorý chceme okrášliť, štetcom pokryjeme obrázok lepidlom. Necháme zaschnúť, hotovo!Opatrovanie seniorov Nemecko

Realizujte sa v záhrade Nechajte seniora nech ide pooberať alebo natrhať obľúbené rastliny i plody do záhrady alebo miestneho parku. Následne keď prídete domov ich dajte vysušiť na noviny. O pár dní si pripravte hrubší motúz. Nechajte seniora tieto predmety navliekať na motúz. Môže vytvoriť peknú, závesnú dekoráciu alebo náhrdelník.Ručná práca Nechajte ich nech sa vrátia v čase a naučia Vás nejakú ručnú prácu. Mnoho seniorov ovláda určitý druh ručnej práce. Ženy zvykli štrikovať, pliesť koberce, háčkovať. Ak sa tomu už nevenujú, skúste im túto milú spomienku oživiť tým že ich vyzvete nech Vám niečo vytvoria pre radosťOpatrovanie seniorov Nemecko EuProgres Praca Zamestnanie

Vytiahnite škatuľu s fotografiami Hovorí sa, že čím častejšie oživovanie pamäte u seniorov, tým pomalšie starnutie. Zahrajte sa: Povedzte mu alebo jej, nech vám nájde fotografiu prostredného syna. Alebo nech Vám ukáže fotografiu svojich rodičov. Potom nech nájde fotografiu rodnej dediny. O zábavu bude postarané!Nákupy Ak to okolnosti povoľujú, zoberte seniora na nákup ktorý bežne robievate sama. Pre niekoho niečo obyčajné ale pre seniora zážitok. Bude sa cítiť užitočný. Čoby ste mali kúpiť len napríklad maslo. Dajte ho do tašky a nechajte seniora tú tašku niesť. Naozaj sa Vám za to zavďačí!


Opatrovanie seniorov Nemecko EuProgres Praca Zamestnanie

Varenie

Uvarte seniorovi jeho obľúbene jedlo, ale nechajte ho Vás navigovať. Ľudia zvyknú mať obľúbené jedlo ale presne také aké robievala ich mama. Preto ak poznajú recept ale sami by to už navariť nezvládli, nechajte sa navigovať. Pýtajte sa ich koľko toho, koľko toho a tak ďalej. A pre tých ktorí si už na recept nespomínajú, vyhľadajte si ho na internete a keď si toto jedlo spolu dáte, vychváľte ho do nebies!


Počúvanie hudby Hudba lieči telo a dušu. Je skvelé začať deň s niekoľkými minútami obľúbenej hudby. Má váš senior rád ľudovú či klasickú hudbu? Nájdite jeho obľúbené hity na internete, ktoré ho rozveselia.


Opatrovanie seniorov Nemecko EuProgres Praca Zamestnanie

Spoločenské hry

Vo voľnom čase môžete hrať aj spoločenské hry, napríklad šach, človeče, dámu či karty. Je to príjemný spôsob, ako tráviť voľný čas miesto neustáleho sledovania televízie. Vyberte príslušnú úroveň obťažnosti hry a čas vám rýchlo ubehne.


Prechádzky Ak je dobré počasie a neexistujú žiadne zdravotné kontraindikácie pre pohyb, stojí za to tráviť čas vonku. Čerstvý vzduch vynikajúco pôsobí na celé telo, uvoľňuje ho a okysličuje. Priaznivo tiež ovplyvňuje imunitu a zlepšuje krvný obeh. Prechádzka s opatrovateľkou či iným človekom môže byť niekedy oveľa príjemnejšia a dokonca motivujúcejšia. Stačí aj polhodinová prechádzka na čerstvom vzduchu, výlet do parku alebo do lesa.


Opatrovanie seniorov Nemecko EuProgres Praca Zamestnanie

Posedenia pri kávičke Posedenie pri kávičke a koláčiku pomôže vyplniť čas a takisto poskytnúť možnosť byť v spoločnosti medzi ľuďmi, mať pohyb, byť vonku na vzduchu, získať nové informácie tým že človek si môže sedieť a sledovať pohyb okolo seba a mať nové témy na konverzácie. Trávenie času medzi iným ľuďmi veľmi pomáha nakoľko to nedáva pocit izolovanosti a samoty.


Dúfame, že náš článok Starostlivosť o seniorov sa vám páčil.


Ponuka práce pre opatrovateľky - voľné pozície.


Praca Nemecko Euprogres Opatrovanie


399 views

Comments


bottom of page